Stolica prowincji o tej samej nazwie leży nad rzeką Segre, ok. 160 km od Barcelony, 103 km od Tarragony. W IV-III w p.n.e. Lleida była głównym miastem jednego z plemion iberyjskich. Za panowania
Rzymian odegrała kluczową rolę w niektórych istotnych zdarzeniach z historii imperium. Była najpierw sceną walk między Sertoriuszem a Sullą (78–67 p.n.e.), a później między Cezarem i Pompejuszem. W V w. powstało tu biskupstwo, a już za panowania Wizygotów miał miejsce ważny synod prowincji (546). Podczas trwającej ponad cztery stulecia (719–1149) dominacji muzułmanów była ufortyfikowanym miastem na peryferiach Al-Andalus. Od XI w. siedziba niezależnego taifatu, ściśle powiązanego z saragoskim klanem Banu Hud. Po zburzeniu miasta przez Ludwika Pobożnego, na początku IX w. Arabowie wznieśli tu fortecę La Suda (później Castell del Rei
– Zamek Królewski) oraz otoczyli Lleidę pierścieniem murów. Gęsta sieć
kanałów i rowów nawadniających stała się bazą dla późniejszego rozwoju
miejscowego rolnictwa i sadownictwa, a zgodne współżycie ludności
islamskiej i katolickiej (w dzielnicy El Romeu) oraz żydowskiej (w dzielnicy La Cuirassa) ułatwiło dalszy rozkwit całego miasta. W 1149 r. trafiła znów w ręce chrześcijańskie – zdobywcami miasta byli katalońscy hrabiowie Ramon Berenguer IV z Barcelony i Ermengol VI z Urgell. Podzielili okolicę między siebie, jedną piątą terenu wraz z fortecą Gardeny oddając zakonowi templariuszy.
foto: Ajuntament de Lleida
Najważniejszym zabytkiem jest górująca nad miastem Stara Katedra. Jej budowa rozpoczęła się w 1203 na gruzach starego meczetu muzułmańskiego.
foto: federag
foto: Juan Mesa
foto: Juan Mesa
foto: Alberto
foto: Paco Calvino
foto: Javier Castro
foto: Sergi Alonso
Naprzeciw Nowej Katedry mieści się Stary Szpital Matki Boskiej (XV-XVI).
foto: Alberto
Powyżej katedry możecie zwiedzić pozostałości arabskiej twierdzy Suda, przerobionej później na zamek królewski – El Castell del Rei z odbudowaną współcześnie narożną wieżą.
foto: federag
foto: Ajuntament de Lleida
Zamek Gardeny (druga poł. XII w.), zbudowany przez templariuszy.
foto: Juan Mesa
foto: Ajuntament de Lleida
Nowa Katedra to budowla barokowa, zbudowana pomiędzy 1761 a 1781 r. Miała być symbolem burbońskiego panowania nad tymi terenami, stąd herb dynastii umieszczony nad wejściem.
foto: federag
Romański Pałac Paerii zbudowany w początkach XIII w. jako siedziba arystokratyczna, w 1383 r. został przekazany przez właścicieli miastu. Do dziś służy jako siedziba władz Lleidy.
foto: Alberto
Neogotycki kościół San Juan XIX w.
foto: Juan Mesa
W 1300 r. Jakub II ufundował tu uniwersytet. Wśród jego uczniów był m.in. Alfons de Borja, późniejszy papież Kalikst III.
foto: Universitat de Lleida (UdL)
foto: Ajuntament de Lleida
foto: Alberto
Plac Plaza de la Paz
foto: Ajuntament de Lleida
Most Príncipe de Viana
foto: Ajuntament de Lleida
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz