Navarra leży w zachodniej części Pirenejów na pograniczu Hiszpanii i Francji. Obejmuje część historycznego Kraju Basków. Pod zwierzchnictwem Nawarry znajdowała się niegdyś również część francuskiego departamentu Pyrénées-Atlantiques, obecnie znana jako Dolna Nawarra. Dawne Królestwo Nawarry, które w XI wieku obejmowało swym zasięgiem większą część północnej Hiszpanii. To tutaj zaczyna się hiszpańska część słynnej trasy pielgrzymek do Santiago de Compostela.
foto: Adrià Triquell i Cristòfol
foto: mmercevf
foto: Carlos Zuluaga
foto: Antonio Cambronero
foto: Adrià Triquell i Cristòfol
Pampeluna
Leży na wysokości 449 m n.p.m., nad rzekami Arga, Sadar i Elorz, w odległości 87 km od San Sebastián, 434 km od Barcelony oraz 411 km od Madrytu. Zostało założone przez Pompejusza w 74 p.n.e., jako garnizon wojsk rzymskich. Od V do IX w. było w rękach Wizygotów, Franków i Maurów. W 778 roku zdobyte przez Karola Wielkiego, wtedy zostało otoczone murami obronnymi. W 924 została zniszczona przez Abd ar-Rahmana III i straciła na znaczeniu. W 824 roku powstało baskijskie królestwo Pamplony, później zwane królestwem Nawarry, którego Pampeluna była stolicą aż do 1512 roku, kiedy Ferdynand V połączył Nawarrę z Kastylią. W czasie wojen napoleońskich Pampeluna została w 1808 roku zdobyta przez Francuzów, a w 1813 przez Anglików.
foto: VaqueroFrancis
Starówka Pampeluny jest pełna wąskich i krętych uliczek oraz pozostałości po murach obronnych. Centralnym miejscem w mieście jest Plaza de Castillo.
foto: Bernard Blanc
Na placu Plaza Consistorial stoi barokowy ratusz. Rakieta wystrzelona z tego budynku ogłasza początek Sanfermines.
foto: is abel
foto: Antonio Gil
Obok znajdują się romańskie kościoły św. Saturnina i św. Mikołaja.
foto: Manuel García
Muzeum Nawarry mieszczące się w budynku dawnego szpitala z portalem w stylu plateresco.
foto: Trevor Huxham
Gotycka katedra zbudowana w latach 1397-1530. Wewnątrz znajduje się alabastrowy nagrobek Karola III Szlachetnego i jego żony Eleonory, oraz bogato rzeźbiony portal Puerta de la Preciosa prowadzący do krużganków.
foto: Krista
foto: Ralph Foreman
Muzeum Diecezjalne zajmujące dawny refektarz, kapitularz i kuchnię klasztoru przylegającego do katedry. Muzeum posiada najbogatszy w Hiszpanii zbiór polichromowanych rzeźb drewnianych z okresu od XIII do XVI wieku. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest natomiast wykonany we Francji relikwiarz Grobu Świętego.
foto: Bernard Blanc
Palacio del Gobierno de Navarra usytuowany
jest w samym sercu miasta, pomiędzy Plaza del Castilio, a Paseo de
Sarasate. Budynek został wzniesiony w 1840 roku, w stylu
neoklasycystycznym, według projektu José de Nagusia . Wewnątrz pałacu
szczególną uwagę przykuwa bardzo bogato zdobiona Sala Tronowa. Jednym z
ważniejszych arcydzieł sztuki, jakie znajdują się w tym miejscu jest
portret Ferdynanda VII Burbona, pędzla nadwornego malarza królewskiego -
Francisco Goi. W przypałacowym ogrodzie możemy zobaczyć największe
drzewo w mieście, tak zwaną Gigant Sekwoję.
foto: JJmenendez
Za katedrą, w części miasta zwanej La Navarreria znajduje sie resztka murów miejskich wraz z Baluarte de Redfn i Portal de Zumalacarregui nad pętlą Rio Arga.
fuente: www.turismodepamplona.es
Cytadela z 2 połowy XVI wieku.
foto: Rufino Lasaosa
foto: Antonio Gil
Co roku w dniach 6-14 lipca organizowane są tu tzw. sanfermines, fiesty ku czci patrona miasta świętego Fermina, w czasie których odbywają się słynne encierros – gonitwy byków i ludzi po ulicach miasta.
foto: Rufino Lasaosa
Pokój dwuosobowy w hotelu (centrum) kosztuje od 63 €.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz