Alhambra

Alhambra
AlbertNLFoto

Przed podróżą

Lotniska obslugujace loty z Polski:
Galicia : Santiago de Compostela, La Coruña, Vigo
Asturias: Santiago de Monte( Castillón)
Cantabria: Santander
País Vasco: Victoria, Bilbao, San Sebastián
Navarra: Pamplona
La Rioja: Logroño
Aragón: Zaragoza
Cataluña: Barcelona, Girona, Reus
Madrid: Madrid
Extremadura: Badajoz
Castilla y León: Valladolid, Burgos, León, Salamanca
Comunidad Valenciana: Valencia, Alicante
Andalucia: Málaga, Sevilla, Jerez, Granada, Almería
Baleares: Ibiza, Minorca, Palma de Mallorca
Canarias: Fuerteventura, Lazarote, Las Palmas de Gran Canaria, Tenerife, Valverde Hierro, La Gomera
Melilla: autonomiczne miasto w Afryce

Hiszpania podzielona jest na Comunidades

 
Autostrady
Hiszpańskie autostrady są dobrej jakości, w nocy jednak słabo oświetlone. Niektóre autostrady są płatne((AP) według odcinków. Dodatkowo płaci się za korzystanie z niektórych tuneli. Ceny można sprawdzić na stronie podróże.onet.pl
Na lotniskach są biura,gdzie można wynąjąć samochód. Trzeba mieć ukończone 21 lat, okazać dokument tożsamości.  Wiele biur wymaga, żeby nazwisko na karcie kredytowej zgadzało się z nazwiskiem na prawo jazdy. Ceny są zrożnicowane od 20€ w górę. Parkowanie w miastach to istny koszmar, obowiązują tu płatne strefy postojowe, zazwyczaj rozpoznawalne po obecności parkomatów w okolicy. W czasie podróży do Granady wjechaliśmy do centrum w poszukiwaniu parkingu ( są hotele, gdzie nie ma parkingu i nasz do takich należal) .Nie dość ,że zabłądziliśmy ,to wjechaliśmy w ulicę ,gdzie był zakaz wjazdu dla samochodów ( oprócz taksówek), poźniej przyszedł mandat. Od tamtej pory zostawiamy samochód na parkingu Alhambra i wjeżdzamy tam autostradą ,objeżdżając miasto( jednak ta opcja jest dobra tylko jeśli  zatrzymacie się tam na parę godzin, bo parking jest płatny).

                                                                           Autobusy
W większych miastach Estaciones de autobuses ( stacji autobusów) jest nawet kilka, więc trzeba wiedzieć gdzie wysiąść. Kiedyś, podczas podróży do Benidorm nie wiedzieliśmy dokładnie gdzie wysiąść i przejechaliśmy przez miasto. Godzinę czasu jechaliśmy przez góry i wysiedliśmy w Denia, musieliśmy kupić powrotne bilety do Benidorm. Jednak ja byłam szczęśliwa mogąc podziwiać górskie i nadmorskie krajobrazy, pięknie było. Autobusy są wygodne, klimatyzowane, siedzenia mają pasy bezpieczeństwa. Bilety trzeba kupić w kasie . Nigdy nie widziałam ludzi podróżujących na stojaka, każdy ma miejscówkę. Podróżowanie autobusem to dobra opcja, bilety są tanie ( w porównaniu do pociągów). Bilet w obie strony jest znacznie tańszy niż w jedną. Jeśli wybieracie się w podróż latem i chcecie przejechać długą trasę lepiej zarezerwujcie lub kupcie bilety wcześniej. Podaję niektóre ceny i czas podróży dla Waszej orientacji wszystkie w jedną stronę:
Madryt- Alicante   43,58€     4.40 min
Barcelona- Madryt   32€     7.50min
Alicante- Barcelona 88,29€   7.45mni
Alicante- Kordoba 43€     8.30min
Alicante- Granada 31,58€     5,15min
Więcej informacji : www.alsa.es

                                                              Pociągi (RENFE)
Pociągi są czyste i wygodne, oczywiście każdy pasażer ma miejscówkę. Turyści planujący przemieszczanie się pociągami mogą nabyć kartę  Renfe Spain Pass, ważną w ciągu miesiąca. Dostępne są także karty na 4, 6, 8, 10, i 12 przejazdów. Posiadając bilety na podróże długodystansowe można bezpłatnie korzystać z kolei regionalnych ( Cercanías) . Więcej informacji: kolej.darlex.pl/hiszpania.  Podaję Wam niektóre ceny i czas trwania podróży:
Madryt- Alicante AVE-  63,90€    2.38min ,   MD 37,20€   4.40min
Barcelona -Madryt AVE  -125,90€    2.30min,  40,90€     9.8min
Alicante-Barcelona  128€    3.10min,  52€    5.39min
Alicante- Kordoba  LD-AVE   93€     4.50min
Walencja- Madryt  AVE - 72,40€    1.38min ,   LD 54,90€    4godz


                                                            Sklepy i restauracje
Mniejsze sklepy są czynne rano od 10.00 do  14.00 i wieczorem od 17.00 do 21.00, w niedziele zamknięte. Supermarkety i Centra handlowe są otwarte od 9.00 do 21.00 albo 22.00. Niektóre apteki są czynne całodobowo. Jeśli chodzi o bary i kawiarnie niektóre lokale, zwłaszcza w sezonie oferują usługi w ciągu całego dnia. Restauracje od 13.00 do 15.30. Jadłospisy są wystawiane na zewnątrz. Warto zwrócić uwagę na menu del día -zestaw z 2 lub 3 dań i napój. Jest znacznie tańszy niż zamówienie dań oddzielnie. Porcje są obfite. Będąc w Toledo  szukaliśmy jakiejś restauracji, strasznie głodni, po godz.16.00 wszystkie były zamknięte. Na obiad było za późno a na kolację za wcześnie ( kolację podają od 20.30) Musieliśmy się zadowolić Mc Donalds.

Uwaga na kieszonkowców, zwłaszcza w metrach. W Barcelonie jest ich najwiecej. Istnieją zorganizowane grupy Rumunów, w ich skład wchodzą także dzieci i nastolatki. W Granadzie nie zbliżajcie się do Cyganek oferujących rozmaryn; jedna zagaduje a druga okrada!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz